Hľadáte najlacnejší letecký lístok?

Írsko Newgrange

Letenka Írsko Newgrange


Newgrange: Mágia a tajomstvá starovekého Írska

Dlhoročným turistickým cieľom v Írsku je oblasť Boyne Valley na severe krajiny, kde sa nachádza jedna z najvýznamnejších pamiatok staroveku - Newgrange. Toto miesto je výnimočným príkladom neolitickej architektúry a predstavuje jedno z najstarších stavieb na svete. Ak máte záujem vstúpiť do histórie a preskúmať mágiové a tajomné stránky starodávneho Írska, letenka do Írska smerujúca do Newgrange by mohla byť presne tým, čo hľadáte.

Newgrange je archeologická lokalita, ktorá je považovaná za jedno z hlavných centier keltského pohanstva. Jeho vznik sa datuje približne do roku 3200 pred Kristom, čo znamená, že je staršie ako slávne egyptské pyramídy. Má podobu veľkého náspy s tvrdo pravouhlými stenami, ktorá dodnes púta pozornosť návštevníkov z celého sveta.

Najfascinujúcejším a najmystickejším črtom Newgrange je jeho vnútro. Pyramidová konštrukcia je rozopätá a obsahuje ústrednú komoru, do ktorej sa dostanete cez prístupovú chodbu. Čo je na tom však naozaj jedinečné, je to, že táto komora je presne orientovaná na východný smer a každoročne v čase zimného slnovratu 21. decembra, svetlo slnka preniká cez špeciálne navrhnutý otvor nad vchodom, osvetľuje celú miestnosť a vytvára tak ohromujúci divadelný efekt.

Okrem slnečného svetla, ktoré sa hrá v komore, Newgrange je tiež pokryté množstvom kamenných reliéfov, piktogramov a okrúhlych otvorov, ktorých význam bol dodnes interpretovaný ako symboly moci, spiritualitu a spojenie so starovekými bohmi. Priestor okolo Newgrange sa skladá zo štyroch menších megalitických sídlisk, ichž účel a význam sú stále zahalené tajomstvom.

Cestovatelia, ktorí sa rozhodnú navštíviť Newgrange majú možnosť zaradiť túto pozoruhodnú pamiatku do cesty po Boyne Valley. Sú tam organizované prehliadky, ktoré vás sprevádzajú po celom mieste a vysvetľujú jeho históriu a význam. Nech už sa vydáte dopravnými prostriedkami alebo prenajmete auto, malá odbočka na Newgrange bude rozhodne obohatením vašej cesty.

Úžasná architektúra, tajomné rituály a energetická atmosféra, ktorá sa stále prejavuje v Newgrange, preverí vašu predstavivosť a zanechá trvalý dojem. Cesta na letenku do Írska do Newgrange vám otvorí dvere do minulosti a priblíži vás ku kúzlu a tajomstvu starovekého sveta. Staňte sa svedkom toho, ako sa prelínajú minulosť a súčasnosť a nechajte sa strhnúť do poloha, ktorá vytláča hranice možností ľudského vedomia.


Ubytovanie Írsko Newgrange


Ubytovanie v Írsku: Objavte krásu a históriu Newgrange

Ak plánujete navštíviť Írsko, nevynechajte unikátne a fascinujúce miesto nazývané Newgrange. Nachádza sa v historickom kraji Boyne Valley v blízkosti mesta Drogheda na východnom pobreží Írska. Newgrange je starobylý megalitický pamiatkový komplex, ktorý ponúka jedinečný pohľad na minulosť a históriu krajiny.

V roku 1993 bola táto oblasť vyhlásená svetovým dedičstvom UNESCO a je jedným z najvýznamnejších archeologických nálezov v Európe. Newgrange sa datuje do obdobia neolitu, teda do približne rokov 3200 pred n. l., čo znamená, že je starší ako egyptské pyramídy a aj Stonehenge v Anglicku.

Hlavnou atrakciou Newgrange je veľký kruhový hrob s dvoma menšími hrobmi. Prehliadka tohto miesta je vodcovská a trvá približne 45 minút. Správne informácie a detailné vysvetlenie poskytuje miestny sprievodca, ktorý vám priblíži históriu a význam tohto miesta pre Írsko.

Ubytovanie v blízkosti Newgrange je vo veľkej miere zabezpečené, pretože miesto prilákava mnoho turistov z celého sveta. Ak hľadáte príjemné a pohodlné ubytovanie, môžete vyberať medzi rôznymi možnosťami v okolitých mestách.

V blízkosti Newgrange sa nachádza Drogheda, veľké historické mesto, ktoré ponúka širokú škálu hotely, penzióny a B&Bs. Vyberte si podľa vášho vkusu a rozpočtu. Ak preferujete tradičné a špecifické ubytovanie, môžete si vyskúšať jedno z mnohých B&Bs, ktoré sú v Írsku veľmi populárne. Tieto rodinné penzióny ponúkajú útulné izby, často s vlastným sociálnym zariadením, a teplú irskú atmosféru. Druhou možnosťou je výber hotela alebo penziónu v Droghede, ktoré ponúkajú moderné vybavenie a komfort pre svojich hostí.

Okrem toho môžete premýšľať aj o ubytovaní vo vidieckych oblastiach Boyne Valley, kde sa nachádza Newgrange. V týchto oblastiach môžete nájsť rôzne penzióny a chalupy s prekrásnym výhľadom na vidiek Írska. Ubytovanie v týchto oblastiach vám umožní zažiť autentickú írsku atmosféru a mať možnosť objavovať okolitú krajinu na vlastnú päsť.

Ak chcete preskúmať ešte viac historických pamiatok vo východnom Írsku, môžete sa rozhodnúť aj pre ubytovanie v hlavnom meste Dubline, odkiaľ sa organizujú rôzne výlety do okolitých oblastí vrátane Newgrange.

Vízia stráviť niekoľko dní v Írsku a navštíviť Newgrange je skvelou príležitosťou spoznať bohatú históriu tejto krajiny. Vyberte si ubytovanie, ktoré vám vyhovuje najviac a pripravte sa na nezabudnuteľné zážitky a objavovanie starobylých tajomstiev a histórie Newgrange.


Najčastejšie otázky a odpovede Írsko Newgrange


1. Aké je historické pôvodné účely Newgrange?
- Newgrange bolo pôvodne postavené ako náboženské miesto a hrobka.

2. Kedy bolo Newgrange postavené?
- Newgrange bolo postavené v období neolitu, približne medzi rokmi 3200 až 3100 pred n.l.

3. Aký je význam Newgrange pre Írsko?
- Newgrange je jedným z najvýznamnejších historických miest v Írsku a je považované za kultúrne dedičstvo.

4. Ako je Newgrange spojené s zimským slnovratom?
- Newgrange je známe svojim schopnosťou prijímať slnečné lúče iba počas zimského slnovratu, čo ukazuje na význam slnka pre staroveké kultúry.

5. Možno navštíviť Newgrange?
- Áno, Newgrange je otvorené pre verejnosť a je možné ho navštíviť ako súčasť organizovanej prehliadky.

6. Ako sa dostanem do Newgrange?
- Newgrange sa nachádza nedaleko mesta Drogheda v hrabstve Meath. Je najlepšie sa tam dostať autom alebo verejnou dopravou z okolitých miest.

7. Musím rezervovať vstupenky vopred?
- Áno, je veľmi odporúčané rezervovať vstupenky vopred, pretože návštevnosť Newgrange je obmedzená a vstupenky sa často vypredajú.

8. Aké je ideálne obdobie na návštevu Newgrange?
- Ideálnym obdobím na návštevu Newgrange je zimný slnovrat (21. - 23. december), keď slnečné lúče preniknú dovnútra hrobu.

9. Trvá návšteva Newgrange dlho?
- Prehliadka Newgrange trvá približne hodinu a prechádza sa interaktívnou výstavou a samotným vnútrom hrobu.

10. Aké sú ďalšie atrakcie v blízkosti Newgrange?
- V blízkosti Newgrange sa nachádza mnoho ďalších prehistorických pamiatok, ako napríklad Knowth a Dowth. Mesto Drogheda ponúka tiež rôzne obchody, reštaurácie a kaviarne.


Dovolenka Írsko Newgrange


Írsko je známe svojou jedinečnou prírodou, bohatou históriou a pôvabnými miestami. Jedným z najznámejších a najfascinujúcejších miest je opustený monumentális Newgrange. Toto miesto sa nachádza v údolí rieky Boyne, v hrádzi v okrese Meath, približne 50 kilometrov od hlavného mesta Dublin.

Newgrange je prehistorický pohrebisko, ktoré je staršie ako egyptské pyramidy. Tento neolitický pamätník bol postavený pred viac ako 5 000 rokmi a je zaradený medzi najdôležitejšie archeologické miesta v Európe. Jeho veľkolepá veľkosť a sofistikovaná konštrukcia jasne svedčia o pokročilosti a schopnostiach starodávnych obyvateľov Írska.

Prvým dojmom pri pohľade na Newgrange je jeho mohutné oválna tvar, zdobené kameňmi a travertínovými doskami. Ale najväčším zázrakom tohto miesta je jeho vnútro. Vstup dovnútra je možný len cez malý otvor vstupnej chodby, ktorá vedie do východnej komory. Tá je zdobená kamennými menami s rôznymi symbolickými znakmi a gravúrami. Možno najznámejšou z nich je slnečný symbol, nález tohto symbolu na Newgrange je dôkazom vedomia neolitických ľudí o pohyboch slnka a ročných období.

Najimpozantnejším momentom na Newgrange je jeho slávny slnečný príchod. Každý rok, presne na letný slnovrat, slnečné lúče prenikajú cez vstupný otvor, osvetľujúci celú východnú komoru. Toto je dôkaz o tom, ako starodávni obyvatelia Írska neustále pozorovali prírodu a jej pohyby, a ako ich tieto pozorovania ovplyvnili ich náboženstvo a kultúru.

Ak plánujete navštíviť Newgrange, odporúčam si rezervovať si prehliadku vopred, pretože miesto je veľmi obľúbené a vstup je obmedzený. Prehliadky sú dostupné v niekoľkých jazykoch a sú vedené skúsenými miestnymi sprievodcami, ktorí vám poskytnú podrobné informácie o histórii, architektúre a dôležitosti Newgrange.

Spolu so svojou návštevou Newgrange by som odporučil aj objavovať ďalšie atrakcie Írska. Môžete navštíviť blízke staré osídlenie Knowth, ktoré je tiež súčasťou hrobky Boyne Valley. Alebo si môžete urobiť prechádzku v národnom parku Brú na Bóinne, ktorý je domovom pre množstvo ďalších historických pamiatok.

Ak ste zvedaví na históriu a archeológiu Írska a chcete zažiť niečo jedinečné, Newgrange je ideálnym miestom na to. Jeho pozoruhodná história a unikátna konštrukcia vás nenechajú ľahostajnými. Írsko je zeme plná tajomstiev a Newgrange je jedným z jej najväčších a najfascinujúcejších zázrakov.


Počasie Írsko Newgrange


Írsko je známe svojim lúčnym a vlhkým počasím, ktoré ovplyvňuje Atlantický oceán. V oblasti Newgrange, ktorá sa nachádza v regióne Brú na Bóinne na severe Dublina, je toto počasie ešte podstatne väčšmi cítiť.

V zime sú dni extrémne krátke a dlhé noci, preto takmer vždy prichádza mráz a počasie býva chladné a vlhké. Teploty sa môžu pohybovať medzi 0 a 7 stupňami Celzia. Často môže prísť aj sneženie alebo silný vietor z mora.

V lete majú dni naopak veľmi dlhé a noci krátke, s teplotami, ktoré môžu stúpať až k 20 stupňom Celzia. V lete býva väčšinou vlhko, takže sa môže cítiť ťažkosť v dýchaní.

V niektorých ročných obdobiach môže byť počasie veľmi zmenlivé a môže sa meniť z hodiny na hodinu. Preto je dôležité byť pripravený na rôzne podmienky a mať vždy pri sebe odev vhodný na silné veterné podmienky. Ak cestujete v letnej dobe, nezabudnite si tiež zobrať opaľovací krém a klobúk.

Ak sa chystáte navštíviť Newgrange, odporúčame vám zistiť si aktuálne počasie a pri príchode na miesto si ísť najskôr do múzea, kde vám poskytnú informácie a detailné rady, ako najlepšie využiť svoj čas a ako byť pripravený na rôzne podmienky.

Donedávna bola región okolo Newgrange závislý na poľnohospodárstve a zvieratách, ktoré žili v neustálych dažďoch, aby dokázali prežiť. Teraz však existuje nová kultúra cestovania, ktorá sa snaží využiť prírodné majetky krajiny. Táto kultúra cestovania však prináša novej zodpovednosti: turisti sa musia naučiť byť oveľa opatrnejšími a zodpovednejšími, aby chránili prírodu a jej obyvateľov. A to si vyžaduje poznanie toho, ako sa dá prispôsobiť podmienkam, ktoré sú stále zmenlivé a neisté.


97% našich klientov odporúča naše služby

Najrozšírenejšia online ponuka leteniek

Najnižšia cena zaručená

Zľavnené letenky za výhodné ceny

Kúpte najlacnejšie letenky do miest, ktoré vás fascinujú svojou nádhernou prírodou alebo jedinečnosťou.

Prehľadávať letenky